Co vám nikdo neřekne když se stěhujete do zahraničí

Snímek obrazovky 2019-07-18 v 20.24.21

Už je to víc než dva a půl roku, co jsem se přestěhovala do Berlína.
Měla jsem tenkrát velký očekávání a velký obavy, a obojí se mi podařilo předčít. Když jsem se pak teďka v srpnu přesouvala do Švédska na Erasmus, neměla jsem pro změnu ani očekávání, ani nějak zvláštní zájem o to, co se bude dít. Bylo to už poněkolikátý, co jsem se měla stěhovat, a nějak extra jsem to neprožívala. Prostě jsem si naházela věci do dvou kufrů – a přestěhovala jsem se znova.

Nepíšu to proto, abych se prezentovala jako expert na přesuny do zahraničí nebo nějakej guru zásadních životních rozhodnutí. Na obojí stoprocentně najdete daleko povolanější osoby; v podstatě kohokolliv, kdo cestuje víc než já (hodně lidí) nebo kdo má trochu větší tušení, kam vlastně v životě míří (ještě víc lidí).
Píšu tenhle článek pro sebe.
Konkrétně pro Kristýnu z roku 2015. Tu Kristýnu, co se topila v papírech a každej víkend srpnu 2015 odjížděla z Prahy do Berlína shánět bydlení. Tu Kristýnu, která se v noci budila samejma starostma a ráno jí jako první před očima naskakovaly obavy nadcházejícího dne. Tu Kristýnu, co se neuměla pořádně domluvit německy, a ve finále vlastně ani žádným jiným jazykem, protože se jí všechny slova slepily dohromady.
Tenkrát jsem si četla celý hromady motivačních i praktických článků, ale úplně nejvíc bych asi ocenila radu od někoho trochu víc jako já. Někoho, kdo nemá formuláře roztříděný podle data a barvy a necvičí jógu před rozedněním. Někoho, kdo se v tom plácá stejně jako já.
IMG_4239.JPG
Únava
Připravte se na to, že budete unavený. Ne ospalý nebo trochu přejetý, ale fakt vyčerpaný. První měsíce v Berlíně jsem mezi seminářema uprostřed dne jezdila přes celý město na kolej, jenom abych mohla hodinu a půl spát. Kolem šestý večer už jsem ale opět padala únavou.
Zdaleka si nemyslím, že by to byl jenom můj osobní případ. V podstatě každý, kdo je trochu citlivější na změny v okolí, zaznamená, že konstantní přísun nových informací, jazyka a lidí je opravdu dřina. Jestli to na vás působí taky takhle, nemá cenu to popírat nebo si to ještě ke všemu vyčítat. Naopak mnohem lepší je tomu dočasně přizpůsobit životní styl, dopřát si čerstvý vzduch, dostatek pauz, zábavy i času o samotě, kdy si můžete věci srovnat v hlavě.
Čas
Good things take time. Vybudovat si zázemí netrvá chvíli, ale aspoň několik měsíců. Nejdřív se musíte prokousat byrokracií, stýskáním, nekonečným smalltalkem, ze kterého vykrystalizují první známí a z nich až potom kamarádi. Mějte trpělivost s novým místem a taky sami se sebou. Jestli máte mít svůj život rádi, nemůžete jet v jednom kuse na výkon.
IMG_4764.jpg
Čistý list
Přestěhovat se do zahraničí tak nějak implikuje nový začátek. Což je dost fajn a i já sama jsem se na to tehdy těšila. Vybudovat si nový rutiny, kontakty, objevit nový oblíbený místa. Nepopsaný sešit ale taky znamená spoustu vysvětlování. Znamená to být sám sebou bez kontextu vaší minulosti, zkušeností nebo původu – aspektů, který toho můžou leccos vysvětlit. Staří známí dobře vědí, že ikdyž se dočasně chováte jako kretén, pořád jste to vy. Lidi, co vás znají sotva týden, to nemusí vůbec zajímat. Jedna z věcí, který je dobrý držet v hlavě.
Srdce napůl
Přímý důsledek přestěhování se. Pochopitelně je to případ skoro každého, kdo cestuje nebo žije v jiném než rodném městě, během života v zahraničí to ale nabírá extrémních rozměrů. Smiřte se s tím, že se vám už nikdy nepodaří mít na narozeninový oslavě všechny svoje nejbližší, že některý z vašich nejdůvěrnějších konverzací budou probíhat přes whatsapp. Je dost možný, že srdce už budete mít navždycky roztříštěný na kousky. Dobrá zpráva je, že i jeden takový úlomek může obsáhnout celý města a země.
Posted in Go

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s